اِی‌اِم‌پی!

مقالات تحقیقاتی، پروژه های عملیاتی، ترجمه مقالات انگلیسی در سایت اِی‌اِم‌پی!

تحقیق تابلوها و اصلاح ضریب قدرت

فرمت فایل دانلودی: .rar

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 22

حجم فایل: 527 کیلوبایت

تابلوها در هر پست توزیع، حداقل یک ترانسفورماتور و دو تابلوی فشار قوی و فشار ضعیف وجود دارد. تابلوی فشار قوی از یک کلید قطع کننده بار و سه عدد فیوز HH تشکیل شده است و تابلوی فشار ضعیف (380V) که در توزیع اولیه NHV و در توزیع ثانویه UV نامیده می شود. بحث ما دراین قسمت روی تابلوهای فشار ضعیف NHV و UV خو

دسته بندی: دانشگاهی » سایر موارد

 • تحقیق برق
 • دانلود تحقیق
 • تابلو برق
 • اصلاح ضریب توان
 • ضریب قدرت
 • تابلوها و اصلاح ضریب قدرت
 • اصلاح ضریب قدرت
 • تابلوهای برق صنعتی
 • انواع تابلوها
 • ساختار تابلو برق
 • ضریب

تابلوها

در هر پست توزیع، حداقل یک ترانسفورماتور و دو تابلوی فشار قوی و فشار ضعیف وجود دارد. تابلوی فشار قوی از یک کلید قطع کننده بار و سه عدد فیوز HH تشکیل شده است و تابلوی فشار ضعیف (380V) که در توزیع اولیه NHV و در توزیع ثانویه UV نامیده می شود. بحث ما دراین قسمت روی تابلوهای فشار ضعیف NHV و UV خواهد بود.

انواع تابلوها از لحاظ محل و نقش در سیستم کنترل

تابلوهای فشار ضعیف به چهار دسته اصلی، نیم اصلی (که از تابلوی اصلی تغذیه می شود)، فرعی تأسیسات (که از تابلوی نیم اصلی تغذیه می شود) و فرعی روشنایی و پریز (که از تابلوی نیم اصلی تغذیه می شود)، تقسیم می شود که به تابلوی اصلی NHV و به بقیه تابلوها UV می گوییم.

انواع تابلوها از لحاظ کاربرد

1) تابلوهای تمام بسته: این تابلوها در کارخانه ساخته می شوند و در فضاهای سرپوشیده به کار می روند. انواع این تابلوها در زیرآمده است:

الف) تابلوی تمام بسته ایستاده: این تابلوها در تابلوهای اصلی، نیم اصلی و فرعی تأسیسات به کار می روند. و به انواع زیر تقسیم می شوند.

الف ـ1) تابلوهای قابل دسترسی از جلو

الف ـ2) تابلوهای قابل دسترسی از پشت و قابل فرمان و اندازه گیری از جلو

الف ـ3) تابلوهای چند خانه ای: هر سلول قابل خانه بندی متغیر است.

الف ـ4) تابلوهای چند جعبه ای: که با اتصال جعبه ها به هم تابلو تشکیل می شود و بر روی پایه فلزی یا دیوار قابل نصب است و برای توزیع نیروی اصلی برق، فضای باز، مناطق صنعتی و کارخانجات و در مناطق غباری و مرطوب به کار می رود.

ب) تابلوی تمام بسته دیواری: که به دو نوع توکار و روکار تقسیم می شوند، این تابلوها فقط از جلو قابل دسترس هستند و در تابلوهای فرعی روشنایی و نیرو به کار می روند.

2) تابلو توزیع نیرو و روشنایی برای نصب در محوطه باز دارای سقف شیبدار و با پایه بتونی هستند، کاربرد آنها در تغذیه منازل، فرمان و کنترل روشنایی محوطه، آب نماها و … است.

چند مشخصه فنی مهم تابلوها

1) تابلو اصلی و نیم اصلی توزیع نوع ایستاده قابل دسترس از جلو یا پشت:

الف ـ1) ساختمان بدنه باید به گونه ای باشد که از طرفین قابل توسعه باشد.

ب ـ1) ظرفیت الکتریکی شینه فازها نباید از صد و پنجاه درصد شدت جریان اسمی کلید اصلی تغذیه کننده تابلو کمتر باشد و همچنین سطح مقطع شینه های خنثی و زمین نباید از نصف سطح مقطع شینه فاز کمتر باشد.

و شینه های فازها و نول باید روی مقره های اتکایی چینی یا صمغ مصنوعی نصب شود. همچنین شینه زمین به بدنه وصل شود و حداقل فاصله بین شینه ها باید از 10 سانتی متر کمتر نباشد، باید اتصالات کابلها به شینه ها، کلیدها و فیوزها با کابلشو انجام شود.

رنگ شینه ها به صورت فاز اول، قرمز (R)، فاز دوم زرد (Y)، فاز سوم آبی (B) است.

همچنین جداولی برای حداقل سطح مقطع شمشهای مسی و آلومینیومی تدوین شده است.

ج ـ1) باید سیمها، سرسیمها و کابلها و کلیدها و وسایل اندازه گیری و … دارای شماره گذاری جهت تعمیرات بعدی باشند.